Nose work - przygotowanie próbek
Nose work bazuje na bardzo naturalnej dla psa aktywności, jaką jest węszenie. Jednak przygotowanie materiału do pracy w nose work może nastręczyć nieco trudności technicznych. Dziś pokaże krok po kroku, jak przygotować próbki zapachowe, na których będziemy pracować oraz jak obchodzić się z pudełkami na próbki.
W nose work pies wskazuje przewodnikowi źródło zapachu olejku eterycznego (cynamonowego, pomarańczowego lub goździkowego). Olejki mają bardzo intensywny zapach, który może działać drażniąco na bardzo czuły psi nos, dlatego próbki, których pies będzie szukał, wymagają odpowiedniego przygotowania.
Ja na początek mojej przygodny z nose work, zaczynam od jednego zapachu - olejku cynamonowego. Do przygotowania próbek zapachowych potrzeba:
- olejku eterycznego
- słoika
- patyczków kosmetycznych
- płatków kosmetycznych
Przygotowanie próbek należy przeprowadzić z dala od psa, najlepiej w pomieszczeniu do którego nie ma dostępu albo na dworze.
INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA PRÓBEK ZAPACHOWYCH:
- Płatek kosmetyczny umieszczamy na dnie słoika i zakrapiamy 3-4 kropelki olejku.
- Patyczki łamiemy na pół i w ilości 20 sztuk wrzucamy do słoika.
- Na wieczko słoika zakrapiamy dodatkowo 2 kropelki olejku.
- Całość zamykamy i wstrząsamy.
- Po 24 h próbki są gotowe.
Tak przygotowane próbki mogą stać 3 miesiące. Po 3 miesiącach taki słoik wystarczy odświeżyć, czyli skropić 2 kropelki olejku na wieczko słoika.
WSKAZÓWKI
- Całość procedury najlepiej jest przeprowadzić w jednorazowych rękawiczkach.
- Dobrze jest używać drewnianych patyczków kosmetycznych, te plastikowe mogą nieco zmieniać zapach próbki.
- Do przechowywania próbek najlepsze będą słoiki hermetyczne.
Próbki to nie wszystko czego będziesz potrzebować, żeby zacząć przygodę z nose work. Konieczne są jeszcze pudełeczka, do których będziemy chować próbki. To właśnie pudełeczka ze schowaną próbką prezentujemy psu podczas treningów, a nie patyczki. Najlepiej sprawdzają się małe, metalowe pudełeczka, coś w rodzaju mini puszeczek. Na początek dobrze jest mieć 3-4 takie puszeczki. W każdej z nich należy zrobić 3 dziurki wentylacyjne.
ZASADY OBCHODZENIA SIĘ Z PUDEŁKAMI W NOSE WORK
Pudełeczka należy podzielić na "cold" (zimne) i "hot" (gorące).
Pudełka "cold" - nigdy nie będą zawierały zapachu. Zawsze pozostają puste. Ewentualnie przy wyższych poziomach zaawansowania pudełka "cold" mogą zawierać rozproszenia, np. jedzenie, ale nigdy nie można do nich wkładać próbek zapachowych.
Pudełka "hot" - to do nich wkładamy próbki zapachowe. Pudełeczko "hot" zawsze izolujemy od otoczenia psa - dobrym pomysłem jest wrzucenie jej na przykład do słoika i przetrzymywanie w lodówce. Chodzi o to, żeby pies miał kontakt z zapachem, na którym pracuje tylko i wyłącznie w trakcie treningów. Uwaga! Pojemnik "hot" nawet po umyciu i wyparzeniu, nigdy nie może służyć jako pojemnik "cold" - pies będzie wyczuwał zapach próbki w pudełku nawet po wielokrotnym myciu i wyparzaniu. Najwygodniej jest oznaczyć sobie np. literką H, pudełko "hot", tak żeby nigdy się nie pomylić.
WSKAZÓWKI
- Próbki w pudełku "hot" może przechowywać do około miesiąca - po tym czasie należy wymienić je na nową. Starych pozbywamy się z domu, a nowe wyjmujemy ze słoika.
- Słoik z próbkami, podobnie jak pudełka "hot" można przetrzymywać w lodówce, w celu odizolowania zapachu olejku od psa.
- Olejki możecie kupić tutaj.
- Olejki możecie kupić tutaj.
Jeśli nie czytaliście artykułu o tym, czym jest nose work i jakie są jego zalety, zapraszam do przeczytania - Nose work - aktywność dla każdego psa.
Psi głos na Facebooku: KLIK
robimy sobie treningi w domku. Wprowadziłam jeden zapach cynom i szło Nam świetnie. Psiak dotykał nosem i sygnalizował, ukrywam mu puszke w mieszkaniu i ma super zabawe. Problem pojawił sie po wprowadzeniu puszki 'Cold". Wtedy mam wrażenie, że skupia sie na puszcze a nie na zapachu. czasem nie wie, którą wybrać. staram się zasłaniac dłonmi tak aby skupił sie na zapachu. jakieś rady ? sugestie ?
OdpowiedzUsuń