COVID-19 - czy dezynfekować psu łapy po spacerze?
Dopływające do nas co chwile nowe, czasem sprzeczne informacje o koronawirusie powodują dezorientację. Także wśród właścicieli czworonogów. W przeciwieństwie do nas, psy nie mogą trzymać się zasady #zostańwdomu i muszą codziennie wychodzić na dwór. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy pies może przynieść koronawirusa do domu? Czy powinniśmy odkażać mu łapy po każdym spacerze?
Zalecenia dotyczące zahamowania rozprzestrzeniania koronawirusa, mówią między innymi, o korzystaniu z jednorazowych rękawiczek, czy noszeniu maseczek. Wielokrotnie w ciągu dnia myjemy ręce, a klamki przecieramy płynami dezynfekującymi. A co z naszymi zwierzakami? W końcu one też wychodzą na dwór i są narażone na kontakt z wirusem.
Opinia ekspertów jest jednoznaczna - nie ma potrzeby odkażania łap psu po spacerze! Według specjalistki ds. chorób zakaźnych Patricii A. Stinchfield, koronawirus poza organizmem utrzymuje się w środowisku, jedynie od kilku minut do około godziny. Dochodzą do nas informacje, że ten czas może być dłuższy, natomiast dotyczy to raczej laboratoriów, a nie chodników czy trawy. W takich miejscach SARS-CoV-2 nie przetrwa długo. Pamiętajmy też o tym, że koronawirus nie jest silnie zaraźliwym patogenem. Do zakażenia potrzebna jest ekspozycja na dużą ilość wirusów.
Abyśmy się zarazili, pies na spacerze, musiałby dotknąć łapą miejsca, w które chora osoba przed chwilą kichnęła lub splunęła, po czy od razu dotknąć nas w oko, nos czy usta. Mało prawdopodobne, prawda?
Jeszcze mniejsze jest prawdopodobieństwo, że pies zarazi nas koronawirusem, przynosząc go na sierści. Jeśli jesteśmy bardzo ostrożni i koniecznie chcemy wyczyścić psu łapy, można zrobić to myjąc je ciepłą wodą z mydłem. Nie należy używać silnych środków dezynfekujących ani alkoholu, które silnie podrażniają delikatne, psie opuszki!
Światowa organizacja zdrowia informuje, że "na podstawie aktualnych dowodów głównym czynnikiem napędowym rozprzestrzeniania COVID-19, pozostaje przenoszenie z człowieka na człowieka." Cytując lek. wet. Dorotę Sowińską:
"Powinniśmy
unikać kontaktu z ludźmi, a nie ze zwierzętami"
Zapraszam do wzięcia udziału w wydarzeniu na Facebooku: Nie porzucę psa lub kota w czasie pandemii oraz do przeczytania artykułu odpowiadającego na pytanie, czy właściciele czworonogów mogą być odporni na koronawirusa SARS-CoV-2.
Psi głos na Facebooku: KLIK
źródła
Komentarze
Prześlij komentarz